Soccermatics: čísla a křivky, které posouvají fotbal dál

„Teďkon jsou ve světě strašně populární ty trojúhelníky,“ ujímá se v seriálu Okresní přebor nenápadně trenérské taktovky tamních Houslic kapitán a samozvaný kouč Jirka Luňák. Ačkoliv je u spoluhráčů za moulu, má pravdu. Kniha Soccermatics od Davida Sumptera zkoumá fotbal pohledem matematiky, pravděpodobnosti či geometrie – a naráží přitom často právě na trojúhelníky.

Sumpter je profesor aplikované matematiky, který se dříve angažoval také v biologii. Na první pohled byste řekli, že to je asi tak poslední typ člověka, který má co mluvit do fotbalu. Jenže ačkoliv postavou prý na sportovce nevypadá, je míč jeho velkou zálibou. Spojit matematiku a fotbal jej napadlo při víkendovém trénování malých kluků.

Soccermatics má čtyři různé části – v první se Sumpter zabývá hrou přímo na hřišti, v druhé rozebírá hru z pohledu trenérů, ve třetí z pohledu fanoušků a v poslední se snaží najít rovnováhu mezi „novým“ datovým přístupem k fotbalu a „starým“ zkušenostním přístupem.

Kniha je především o aplikaci rozličných matematických modelů na fotbalové jevy – pohyb hráčů, pravděpodobnost vstřelených gólů či vlivu rozestavení na úspěšnost bránění či útočení. Nelze říct, že všechny Sumpterovy analýzy jsou objevné, ale díky matematice dostávají na první pohled obyčejné jevy zcela nová vysvětlení. Často přitom jakožto bývalý biolog některé situace ilustruje i pohledem do přírody – například rozestavení hráčů na hřišti přirovnává ke smečce lvů, která loví kořist.

A pak jsou tu analýzy jevů, které nejsou na první pohled až ta zřejmé, nicméně důkazy o nich mohou výrazně změnit vnímání fotbalu.

Proč je z hlediska pravděpodobnosti pro tým vždy lepší útočit než bránit.

Proč bude týmový výkon vždy lepší než součet výkonů jeho jednotlivců.

A samozřejmě proč jsou klíčem k úspěchu trojúhelníky…

V druhé polovině knihy vyzve Sumpter na souboj i bookmakery a pomocí několika modelů a strategií se pokusí vydělat nějaký ten peníz. Užitečná část pro sázkaře.

Co se týče četby samotné, měl jsem z knihy před jejím otevřením trochu respekt, jelikož jsem se obával jednak odborné angličtiny, jednak složité matematiky, ale zbytečně. Angličtinou se v pohodě prokouše její běžný uživatel a složité výpočty jsou jen pro zájemce v poznámkách na konci knihy.

Soccermatics svádí ke srovnání s tematicky podobným dílem Soccernomics. Tak tedy: zatímco druhá jmenovaná fotbalová klasika nabízí většinou spíš zábavný pohled a místy statistické analýzy nejsou v realitě moc přínosné, Soccermatics díky svým aplikovaným modelům může opravdu posunout dál vnímání některých oblastí fotbalu.

Soccermatics

Autor: David Sumpter

Počet stran: 352

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]