Jan Berger: z léčebny k lasu z Realu Madrid

Nebylo v historii Československa mnoho hráčů, které by si vyhlédl slavný Real Madrid. Jedním z nich je bývalý záložník Jan Berger. I o tomto nakonec neuskutečněném přestupu vypráví ve své knize s názvem Hóóónza Berger aneb Jinak to nevidim, kterou sepsal Vladimír Zemánek.

Název knihy odkazuje na chorál, kterým Bergera opěvovali fanoušci v dobách jeho největší slávy ve sparťanském dresu. V něm prožil třicetinásobný československý reprezentant patrně nejlepší období své bouřlivé kariéry.

Bergera mají mnozí spojeného s disciplinárními prohřešky, zejména spojenými s konzumací alkoholu, která jej dovedla až do protialkoholní léčebny. Odchovanec břevnovského fotbalu se v knize za nic neskrývá a hned zkraje vypráví otevřeně právě o svém tříměsíčním pobytu v léčebně.

Potemnělý úvod knihy poté ale prosvěcuje stále víc pozitivních událostí, protože Berger se po pádu na dno dokázal vyškrábat zpět na vrchol, o čemž svědčí titul Fotbalista roku 1984 a také nabídka na přestup do Realu Madrid. Dozvíte se, proč ji nakonec odmítl.

„Nějak se vo mně taky doslechla Sparta a prej, že musím přestoupit do jejího dorostu. Každej spoluhráč tam měl perfektní vybavení vod Adidasu a Pumy a vedl řeči, že Pelé s Beckenbauerem proti nim byly hotový nuly. Tak jsem si řekl, co mezi těmahle nafoukancema budu s tou svou hadrárnou dělat, a už jsem tam nešel.“

Pokud máte rádi biografie, ve kterých si hlavní aktér nebere servítky a hovoří ve stylu „co na srdci, to na jazyku“, bude pro vás Bergerovo vyprávění to pravé. Zatímco k oblíbeným postavám ze své kariéry se vyjadřuje s úctou, ti méně oblíbení dostávají pořádnou „čočku“. Dočtete se tak například o tom, že Bergerovi nečinilo problém si před znepřáteleným trenérem zapálit cigaretu a poslat jej do míst, kde slunce nesvítí.  

Vše je navíc podpořeno hovorovým stylem jazyka, kterým je kniha psána. Rozsah něco málo přes sto stránek se může zdát chudý, ale opak je pravdou. Nemusíte se probírat jalovou omáčkou, ale dáte si jen pořádně šťavnatý steak.

Hóóónza Berger aneb Jinak to nevidim

Autor: Vladimír Zemánek

Počet stran: 126

Rok vydání: 1992

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]