Nehodovy góly: s mistrem Evropy „zápas od zápasu“

Spolu s Panenkou či Viktorem patří mezi nejvýznamnější postavy týmu evropských šampionů z roku 1976. Zdeněk Nehoda se do dějin fotbalu zapsal jako výborný střelec, čemuž odpovídá i název jeho biografické knihy – Všechny moje góly.

Nehoda je dvojnásobný držitel ocenění Fotbalista roku, už v osmnácti letech se poprvé stal nejlepším střelcem domácí nejvyšší soutěže. Střelecké umění mu vyneslo i místo v Klubu ligových kanonýrů, který patří hráčům s nejméně stovkou ligových branek. Největším úspěchem je pochopitelně titul mistra Evropy z Bělehradu, na kterém se podílel vítěznou trefou v semifinále s Nizozemskem.

Ke zlatému šampionátu se váže i velká část knihy Všechny moje góly. Nehoda se ve vyprávění obecně uchyluje spíše k reprezentační kariéře, jeho klubové působení v pražské Dukle zůstává v knize trochu v ústraní.

Je potřeba zmínit, že biografie je téměř celá podána reportážním stylem. Do svého soukromí Nehoda moc nahlédnout nenechává, nosné body jsou v knize významná reprezentační klání, příprava na ně a jejich samotný průběh. Chtělo by se říct, že autoři šli „zápas od zápasu“.

Pro mě osobně se jedná o styl nepříliš záživný, naštěstí se tvorba žánrově podobných knih od tehdejší doby posunula úplně jinam. Jestli si ovšem chcete projít i ty nejmenší detaily z mistrovství Evropy, je tohle ideální zdroj.

Nehoda by přitom v knižní formě mohl zcela jistě nabídnout mnohem víc. Témat se nabízí habaděj – přiblížit více svůj herní styl, nenechat zapadnout tituly Fotbalisty roku či studium právnické fakulty. Kniha také bohužel končí ještě před závěrem Nehodovy kariéry, takže nenabízí případné postřehy z jeho krátkých angažmá v Německu, Belgii a Francii.

Z knihy lze získat dobrý přehled o tehdejší reprezentační éře, ale faktografickým odpůrcům moc radosti neudělá.  

Všechny moje góly

Autoři: Zdeněk Nehoda, Ivo Urban

Počet stran: 256

Rok vydání: 1984

Hodnocení #kopejzaknihu: 4/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]