Fotbal v chapadlech korupce: jabka, kam se podíváš

Kapříci, hrušky, jabka, nafta… letos je tomu už patnáct let, co získala tato na první pohled jasná slova nový význam. Kreativci z korupčního skandálu z roku 2004 jimi maskovali podstrčené tisícovky. O této, ale (bohužel) i řadě dalších afér referuje kniha novináře Karla Felta Fotbal v chapadlech korupce.

Felt napsal přes třicet knih se sportovní tématikou a v korupčních skandálech si docela libuje, vedle Fotbalu v chapadlech korupce totiž vydal také podobně laděné publikace Fotbal v taláru a Fotbal plný hříchů.

Knížka je opravdu barvitou procházkou po historii nepravostí v domácím fotbale. Felt startuje už u historky legendárního Josefa Bicana, který prozradil, že byl ve svojí kariéře jednou rovněž požádán o „laskavost“ výměnou za pěkný dárek.

Zatímco zkušenost hvězdného útočníka pražské Slavie byla spíše úsměvná, v pozdějších letech už začali bafuňáři přitvrzovat, až fotbal neskutečně zostudili v roce 2004, kdy úplatkářská kauza poslala před disciplinární komisi i civilní soud desítky rozhodčích, delegátů a funkcionářů.

„Potřebujem vyhrát los, vole, aby sis to nacvičil nějak.“

Dnes je patrně nejvýznamnější vzpomínkou na tuto aféru divadelní představení Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? z dílny bavičů Jiřího Lábuse a Petra Čtvrtníčka, zpracované na základě telefonních odposlechů, proslavených nebývalou intenzitou vulgarit. Zatímco autoři dnes už kultovní hry si je trochu poupravili, ve Feltově knize si je můžete přečíst v nezměněném originále. Nebudu vás napínat, bavit se budete stejně dobře…

Stranou zájmu nezůstává ani Peltovo cinklý jaro, Křetínského kabela nebo poměrně málo známý příběh útočníka Michala Váni, který se zapletl do nelegálních sázek v Malajsii a před smrtí jej patrně zachránil jen útěk ze země. Vše ještě okořeňují rozhovory s Ivanem Horníkem, předsedou tehdejší disciplinární komise Alexandrem Károlyim či státním zástupcem Pavlem Pukovcem.

Jestli vám některé souvislosti zejména v korupční aféře z roku 2004 unikly, nebo si je chcete připomenout, pak knihu určitě neváhejte otevřít, protože Feltovi se je na poměrně malém prostoru podařilo velmi dobře spojit v logický celek.

Rychle odhalíte největší padouchy, lháře, ale i chlapy, kteří se později místo výmluv nebáli u soudu říct, že udělali chybu.

Fotbal v chapadlech korupce

Autor: Karel Felt

Počet stran: 212

Rok vydání: 2014

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]