Rivals Game: osm britských derby až na dřeň

Co vede fanoušky ze stejného města, aby upřednostňovali jeden místní klub před druhým? Proč se z kamarádů na 90 minut stávají totální nepřátelé? Právě na takové otázky hledal odpověď novinář BBC Douglas Beattie ve své knize The Rivals Game, v níž se zaměřuje na největší britská derby.

Až na českou reprezentaci jsem v životě zarputile nefandil žádnému týmu či klubu, což má svoje výhody. Ale občas si říkám, že být na straně vítězného celku v některém z prestižních derby nemusí být úplně k zahození. Taky si ale říkám, že na výběr klubu už mám asi trochu pozdě, a tak tyhle pocity extrémní fotbalové radosti (ale jindy taky zahanbení) asi oželím…

Částečnou náplast mně poskytla právě kniha Rivals Game, která rozplétá příběhy osmi největších derby ve Velké Británii. Beattie vybral střetnutí v Sheffieldu, severním Londýně, Birminghamu, Manchesteru, Liverpoolu, Edinburghu, Glasgowě a severovýchodní bitvu Newcastlu se Sunderlandem.

Redaktor BBC křižoval Británii dva roky a z textu je znát, že hovořil s pěknou řádkou respondentů, zejména z řad fanoušků. Jde až na dřeň – za pomoci významných historických událostí se snaží přijít na kloub tomu, proč si lidé vybírají příslušnost k jednomu či druhému městskému soupeři, odkud pocházejí, jak se chovají a proč jejich chorály obsahují slova, která obsahují.

Díky krátkým historickým exkurzům pochopíte, jak se rivalita vyvíjela v čase, jak ji měnily různé společenské či politické události. Zkrátka – pokud máte svoje oblíbené britské derby, může vám Beattieho kniha při jeho dalším sledování v televizi otevřít jeho další rozměry.

A jestli máte historické souvislosti v malíčku, natrefíte i na řadu málo známých informací.

Proč se někteří fanoušci navzájem nazývají prasata.

Proč přišel hráči po derby poštou psí exkrement.

Proč Tottenham po derby obdaroval šampaňským kabinu Arsenalu.

Proč…

Proč ještě nedržíte tu knihu v ruce?

The Rivals Game

Autor: Douglas Beattie

Počet stran: 224

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]