Europe United: jak chutná fotbal v izraelské poušti

Groundhopping už je ve fotbalovém světě dobře známý fenomén, ale Angličan Matt Walker jej povýšil na úplně novou úroveň – v sezoně 2017/2018 se rozhodl navštívit aspoň jeden zápas v každé z 55 členských zemí UEFA. A právě o tom je kniha Europe United.

Walker o své netradiční výzvě nemluví jako o ryzím groundhoppingu, ale spíš o cestách spojených s návštěvou fotbalových zápasů. V řadě zemí přitom nezůstane u jednoho utkání, ale díky různým okolnostem stihne i víc duelů.

Možná vás hned na začátku zajímá, jak tohle lze vůbec zvládnout? Walker pracuje jako statistik na ministerstvu spravedlnosti a když jednoho dne přijde za svým šéfem, že by kvůli fotbalové výzvě rád na rok přerušil své zaměstnání, jakou asi dostane odpověď? Přece že je to skvělý nápad! Ano, také bych chtěl mít takového šéfa…

Jako statistik dokázal Walker pečlivě naplánovat program zápasů, včetně mnohdy složitých přesunů všemi možnými prostředky. Průběžně přitom musel reagovat na změny v termínových listinách, změny v začátcích výkopů zápasů či komplikace v dopravě. Tohle už chce vážně kumšt a trochu odvahy.

Walker strávil v každé zemi jeden až několik dní, což vměstnal vždy přibližně do osmi stránek textu, takže žádná země není ošizená či zvýhodněná na úkor jiných. Dočtete se nejen o samotném zápase, ale získáte i širší pohled na fotbal v dané zemi, protože Walker neustále komunikuje s místními fanoušky, funkcionáři, novináři, hospodskými, zkrátka s kýmkoliv, na koho v zemi narazí.

A povinné místní pivo v každé zemi také nesmí chybět.

Nevybírá si přitom zápasy národních „velkoklubů“, ale navštěvuje spíše stadiony menších týmů, takže v České republice padne volba na pražskou Duklu. A víc už netřeba prozrazovat, zážitky jsou nevšední a lidé různí.

Pokud chcete nasát atmosféru duelů v horské Andoře, v izraelské poušti či arménském venkově, je Europe United ideální volba.

Snad vám čtení při současných cestovních omezeních nebude rvát srdce tak, jako mně.

Europe United

Autor: Matt Walker

Počet stran: 454

Rok vydání: 2019

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]