Matt Le Tissier: geniální chvíle na hřišti i na papíře

Byl jeden z posledních dinosaurů, kteří v kariéře poznali jeden jediný klub. Přestože hrál za podprůměrný Southampton, získal si díky svému talentu věhlas i mezi slavnějšími spoluhráči. Co obnáší pojem klubismus, shrnul někdejší záložník Matthew Le Tissier do své autobiografie Taking Le Tiss.

V nejvyšší anglické soutěži přežívá v současné době snad už jen jediný muž, který zasvětil svoji kariéru jedinému klubu. Víte? Je to Mark Noble z West Hamu United. Jestli po něm ještě uvidíme v Premier League dalšího fotbalistu, který nikdy nezmění klub, je značně nepravděpodobné.

Několik desítek let zpět nebyl klubismus na anglické (ale i jiné) scéně tak vzácný jev. Le Tissier byl de facto symbolem těchto hráčů, kteří sice během života dostali řadu nabídek na přestup, ale nikdy žádnou nevyužili.

Scházely jim ambice? Byli dostatečně finančně zajištěni? Odmítl je mateřský klub prodat? Pokud si chcete poskládat logický obrázek toho, proč hráč zůstane celý život v jediném klubu, určitě sáhněte po Le Tissierově autobiografii. V pojmu klubismus je v dnešní době už cosi romantického.

Osminásobný anglický reprezentant vám svoji kariéru navíc vylíčí zábavnou formou, protože je veselá kopa. Ostatně, když jeho Southampton hrál většinu sezon o záchranu, nezbývalo mu, než brát fotbal s humorem.

To potvrzují i další eskapády, o kterých se v knize zmiňuje, ať už jde o průšvih se sázkou na vlastní zápas nebo pravidelnou zastávkou ve fast foodu při cestě na tréninky.

Kniha excelentního střelce pokutových kopů je podobná jako její autor při fotbalovém zápase. Má geniální okamžiky, občas líné pasáže a v poslední třetině jí trochu dochází dech.

Taking Le Tiss

Autor: Matthew Le Tissier

Počet stran: 352

Rok vydání: 2009

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]