Hoolifan: pěsti, které proslavily gang Chelsea

Násilí na stadionech a komunita hooligans patří v dnešní době už tak trochu k fotbalovým artefaktům, nicméně knih s touto tématikou je na trhu pěkná řádka. Hoolifan z roku 1999 je autentická – jedná se totiž o vzpomínky Martina Kinga, člena proslavené party Chelsea s názvem Lovci lebek.

Nechytej se špatné party, říkávali doma často rodiče. Ne vždycky se to podaří, zářným důkazem je toho právě King, který jako malý spořádaně vyrážel na fotbalové zápasy se svým otcem, jenže když jej jednou vyměnil za partičku starších kluků, něco se v něm zlomilo.

Záhy se stal ryzím fotbalovým chuligánem, který aktivně vyhledává bitky s táborem soupeře. S partou s názvem Chelsea Headhunters objíždí celou Anglii a „získává území“, tedy vytlačuje domácí fanoušky z jejich tribuny (dnes už věc nemyslitelná).

„Bij, nebo budeš bit.“

King doprovází svoje vyprávění i o popis módních trendů hooligans, trávení volného času i přátelství, která uvnitř party vznikala. Absolutní většina textu ovšem patří organizování bitek a líčení jejich průběhu.

A to je možná problém knihy, jelikož pěstních soubojů je v ní tolik, že se jich brzy přejíte a upadnete do stereotypu. Kingově vyprávění schází nějaký nosný příběh, který by jej posouval dále. Ale možná zkrátka žádný nebyl, protože nad porážku protivníka už nebylo nic.

Hoolifan je v recenzích velice pozitivně přijat především kvůli své autentičnosti. Násilí nijak nezmírňuje, ani ho neospravedlňuje. Podává jej jako součást fotbalu let sedmdesátých a osmdesátých. A dobře ví, že už se nikdy nevrátí.

Hoolifan

Autoři: Martin King, Martin Knight

Počet stran: 176

Rok vydání: 1999 (český překlad 2005)

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]