Fotbal jménem Masopust: kariéra jako z filmu

Nemusel hrát v Realu Madrid ani Manchesteru United, aby se stal celosvětově uznávanou fotbalovou osobností. Příběh Josefa Masopusta, držitele Zlatého míče z roku 1962, si můžeme znovu projít díky jeho biografii s názvem Fotbal jménem Masopust.

Vicemistr světa z Chile patří spolu s Josefem Bicanem a Pavlem Nedvědem mezi největší ikony českého, dříve československého fotbalu. Díky titulu Fotbalista století možná stojí Masopust na úplně prvním pomyslném stupínku.

Procházku jeho fotbalovým životem nabízí biografie Fotbal jménem Masopust, jejíž nejnovější vydání je z roku 2012. Je to skutečná procházka, protože je zpracovaná beletristicky, takže příběh skromného hráče ze severu Čech čtete jako vyprávění z pohledu třetí osoby.

Často tak máte pocit, že vám před očima běží spíše film. Inu, stálo by za úvahu, zda si kariéra této legendy zpracování na plátně opravdu nezaslouží. Prozatím existuje dokument se stejným názvem jako kniha, který je volně ke zhlédnutí v archivu České televize. Kniha je však i vzhledem ke svému objemu mnohem bohatší.

Čtivý text doplňuje opravdu velký počet fotografií, takže i přes těch více než pět set stran se dostanete v rychlém tempu. Ačkoliv Masopustova hráčská kariéra je zdokumentovaná do detailů, postrádal jsem trochu více rozvedenou jeho trenérskou dráhu. Není rovněž zanedbatelná, o čemž svědčí například mistrovský titul s brněnskou Zbrojovkou. Uvítal bych více o jeho trenérské filozofii, tréninkových metodách atd.

Petru Feldsteinovi jako autorovi se ovšem velmi dobře podařilo vždy vystihnout atmosféru dané doby, jako například negativní vnímání fotbalistů Dukly u široké veřejnosti. Příběhový formát bude vyhovovat všem, kteří si nepotrpí na data a fakta a nemají ani velké znalosti z historie československého fotbalu.

Nečekají na vás žádná skandální odhalení, ale líčení osudu skromného hráče, který si svým chováním na hřišti i mimo něj získal přátele v největších legendách fotbalu – Eusébiovi či Pelém.

Fotbal jménem Masopust

Autor: Petr Feldstein

Počet stran: 544

Rok vydání: 2012

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]