Smell of Football: cesta do duše fotbalového outsidera

Excelentní střelec, neprůstřelný brankář, trenér ověnčený trofejemi. Tak zpravidla vypadají životopisy fotbalových osobností. Vezměte si ale hráče, který nikdy nic nevyhrál, fotbal ho stresoval a v kolektivu se cítil jako outsider. Má co nabídnout? Mick „Baz“ Rathbone vás ve své knize The Smell of Football jednoznačně utvrdí v tom, že ano.

Mick Rathbone je ve fotbalovém prostředí vskutku unikátní postavou. Za svůj fotbalový život vystřídal tři různé role – profesionálního hráče, trenéra a na závěr fyzioterapeuta. Na tato tři období rozdělil i svoji autobiografii, která je perfektně čtivá. Zážitků a historek má v arzenálu habaděj.

V první části vzpomíná Rathbone na svoji hráčskou kariéru. Je to především výborná sociologická sonda do fungování fotbalového kolektivu, protože rodák z Birminghamu se svěřuje, jak složité je prosadit se v mužstvu, pokud jste spíše stydlivé a citlivé povahy. Jak zvrácené myšlenky dokážete mít, abyste se vyhnuli chybě na hřišti? Třeba přát si zranit se a nehrát?

První část je vážně úžasná. Ale skončit po prvních sto stránkách by byla škoda.

Druhá část zavede Rathbona do role trenéra. Ocitne se v ní ovšem de facto proti své vůli. Stojí před ním obtížný úkol zachránit finančně i hráčsky zdecimovaný Halifax Town ve Football League. Rathbone dává během jedné sezony nahlédnout do svých myšlenkových pochodů, vidíte mu přímo do hlavy. Závažnost situace je velká, ale nebyl by to on, aby nesršel vtípky…

Jak to dopadne se záchranou klubu? Neprozradím, ale zaručuju, že ji „Bazovi“ budete při čtení přát…

V třetí a závěrečné části dojde Rathbone do svojí fotbalové mekky. Stane se z něj fyzioterapeut na plný úvazek a konečně najde roli, pro kterou je stvořen. David Moyes si jej vytáhne až do Evertonu v Premier League. „Baz“ tak rázem pečuje o nohy talentovaného Wayna Rooneyho a musí si získat důvěru všech dalších hvězd kádru, který se probojoval až do předkola Ligy mistrů.

Rathbonova kniha je jako fotbalový zápas – plná emocí, nervů, zvratů i humorných situací. Její existence budiž důkazem, že ty nejsilnější příběhy někdy nepocházejí od těch nejúspěšnějších – ale třeba od obyčejných dělníků fotbalu.

The Smell of Football

Autor: Mick „Baz“ Rathbone

Počet stran: 266

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]