Gól za pět tisíc: Kapr, který předběhl dobu

Fotbalových detektivek už na českém knižním trhu pár najdeme, ale Gól za pět tisíc je patrně ta úplně nejstarší. Pochází z 60. let minulého století a pokouší se na smyšlených postavách rekonstruovat úplatkářskou aféru.

Upřímně mě rozesmálo, když jsem se hned na prvních několika stránkách seznámil s hlavním „záporákem“ detektivního příběhu – panem Kaprem. Jako kdyby spojení ryb a fotbalu fungovalo v českém, potažmo československém prostředí odnepaměti.

Pan Kapr rozjíždí krátce před vyvrcholením boje o postup do první ligy rozsáhlou machinaci s výsledky fotbalových utkání, k jejímuž rozplétání se postaví jako hlavní „klaďas“ poručík Jakeš. Nemá s podobnými případy téměř žádné zkušenosti, protože se jedná o první vyšetřovanou aféru svého druhu.

V příběhu nechybí žádné „povinné“ postavy – uplácející bafuňáři, zkorumpovaní fotbalisté, milenky či šťouraví novináři. Zápletka není nijak složitá, proto lze místy i předvídat další sled událostí a těžko se dočkáte výrazných zvratů.

Gól za pět tisíc potěší fanouška, který si rád oddechne od fotbalové literatury faktu. Útlá kniha malého formátu nezabere více než čtyři hodinky čtení – je zkrátka téměř ideální společník na cestu.

Gól za pět tisíc

Autor: Milada Taterová, Jiří Novák

Počet stran: 198

Rok vydání: 1967

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]