Pavel Srniček: příběh pravé lásky ke klubu

Oddanost klubu je pojem, který se z moderního fotbalu s přibývajícími roky stále víc vytrácí. I proto těžko nacházíme pro některé současné špičkové hráče označení „legendy“. Brankář Pavel Srniček se jí stal  – a kupodivu ne v Česku, ale v Newcastlu. O jeho vřelém vztahu s anglickým klubem pojednává autobiografická kniha Pavel Srniček: Vlastními slovy.

Ostravský gólman přišel do Anglie jako „pan Nikdo“, ale dnes už je s Newcastlem navždy spojen jakožto jeden ze symbolů týmu, který vybojoval postup z druhé ligy do Premier League a následně v polovině devadesátých let proháněl elitní týmy v boji o mistrovský titul.

Srniček to přitom nikdy neměl v Newcastlu jednoduché. Ani jeden z trenérů mu nikdy nezaručil pevné místo brankářské jedničky, u fanoušků si musel napravovat reputaci hned od úvodních zápasů, kdy ho nazývali „poušťákem“. Během let si u nich ovšem získal takovou přízeň, že se při jeho návratu do Newcastlu na sklonku kariéry tribunami nesl známý pokřik „Pavel is a Geordie“, potvrzující, že ho definitivně vzali za svého.

 „Životopisy jiných brankářů by nejspíš zaplnil pouhý výčet titulů, trofejí a dalších úspěchů. Ten můj ne. Můj životní příběh vypráví o tom, kolik lidí jsem si naklonil a kolik srdcí získal.“

O vnímání Srničkovy fotbalové kariéry v Anglii a v Česku toho spoustu napovídá už fakt, že jeho autobiografie vznikla jako anglický originál a až následně byla přeložena do češtiny. Mezi oběma koncepty je jistý rozdíl, brzy poznáte, že toto není typicky „česká“ autobiografie, v níž se často dbá na to, aby vztahy zůstaly neporušené, někdo se někoho nedotkl a neprozradilo se víc, než je nutné.

Srniček hned od úvodu pálí ostrými a na prvních stránkách líčí, jak by bývalému trenérovi Newcastlu (a také velké ikoně Liverpoolu) Kennymu Dalglishovi nejraději rozbil hubu. A v podobně upřímném duchu se kniha nese i dále.

Svůj životopis stihl vydat krátce předtím, než jeho srdce v 47 letech předčasně dotlouklo. Kniha byla v roce 2016 nominována na cenu People´s Book Prize, o níž hlasují sami čtenáři.

Co patří mezi její hlavní poselství? Především to, že fotbalový život není jen honbou za poháry, medailemi a lepší smlouvou. Ale také o schopnosti překonávat nedůvěru, zůstat poctivý, skromný a ctít, že žádný hráč není víc než klub.  

Pavel Srniček: Vlastními slovy

Autoři: Pavel Srniček, Will Scott

Počet stran: 280

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]