Redknapp aka Donutil: procházka Anglií s králem historek

Popravdě by byla velká škoda, kdyby velezkušený anglický trenér Harry Redknapp při předávání svých vzpomínek zůstal jen u své autobiografie. A proto vznikla i jeho další kniha s názvem A Man Walks On To a Pitch.

Letos pětasedmdesátiletý Redknapp už si užívá trenérského důchodu, naposledy se objevil v roce 2017 na lavičce Birminghamu City. Z velkých klubů vedl snad jen Tottenham Hotspur a v minulosti byl také jedním z kandidátů na kouče anglické reprezentace, kde nakonec dostal přednost Roy Hodgson.

Přestože ho míjela angažmá v klubech typu Manchester United či Chelsea, do historie anglického fotbalu je zapsaný docela výrazně, a to zejména díky svým bonmotům a otevřenému vyjadřování. V přestupových obdobích jej novináři zbožňovali, protože měl informace o všech možných fámách a neměl problém se s nimi podělit.

Svůj hráčský a trenérský příběh sepsal ve své autobiografii, jejíž recenzi si můžete přečíst zde. Kniha A Man Walks On To a Pitch je postavená přesně pro Redknappovo vypravěčské umění, protože bodrý kouč v ní tahá z rukávu jednu historku za druhou.

Prochází postupně desetiletkami anglického fotbalu od padesátých let, kdy na stadiony chodil ještě jako malý kluk, až po novodobou Premier League, kdy už patřil mezi trenérské matadory. Z každé desetiletky si přitom staví ideální hráčskou jedenáctku a dělí se o příběhy jejích jednotlivých členů.

Kniha je skvělá už jen tím, že poskytuje fantastickou procházku víc než půlstoletím anglického fotbalu z pohledu člověka, který dokáže srovnávat různé fotbalové éry, herní systémy, způsoby tréninku, klubové majitele, stadiony či mediální zájem.

Ještě o úroveň výš ale staví knihu všechny historky, které na své fotbalové kolegy Redknapp vytahuje. Není vůbec náhoda, že Redknappa rádi zvali na dobročinné večírky, kde dostával prostor k pobavení publika. Jak už jsem zmínil při recenzi jeho autobiografie, Redknapp je vlastně fotbalovým Miroslavem Donutilem. I on rozhodně umí přikrášlovat a o věrohodnosti některých příběhů lze též pochybovat. Ale to přece dělá každý vypravěč, ne?

Kniha musí nejvíc potěšit čtenáře staršího data narození, kteří budou znát i jména jako Matthews, Finney, Trautmann, Moore, Bremner, Souness či Dalglish. Ať už ji ale vezme do ruky kdokoliv, málokde najde tak zábavně podanou historii fotbalové Anglie.

A Man Walks On To a Pitch

Autor: Harry Redknapp

Počet stran: 346

Rok vydání: 2015

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]