Fotbalové legendy: Dukla v Americe, ale i na striptýzu

Hrával po boku Masopusta, postavil se hvězdnému Pelému. Někdejší československý fotbalový záložník Ivo Urban po konci kariéry vyměnil kopačky za tužku a stal se sportovním novinářem. I proto dnes mohou čtenáři čerpat z jeho vzpomínek na aktivní kariéru v knize Fotbalové legendy.

Dukla Praha patřila k fenoménům své doby. O týmu plném hvězd nejen československého, ale i evropského fotbalu, vznikla řada publikací. Tou nejslavnější je možná slavná kniha Oty Pavla Dukla mezi mrakodrapy. I o ní se zmiňuje Urban ve svých Fotbalových legendách.

Čtyřnásobný československý reprezentant a majitel šesti mistrovských titulů s Duklou poněkud skromně nepíše téměř vůbec o sobě, ale pojímá knihu jako soubor vzpomínek na své bývalé spoluhráče, soupeře, trenéry či všechny, kteří byli nějakým způsobem spjati se slavnou érou pražského celku.

Největší předností velmi útlé knihy, kterou lze přečíst i na jeden zátah, jsou informace přímo ze zákulisí, přímo „od zdroje“. Zasmějete se, když Urban vypráví například o tom, jak proslulý trenér Jaroslav Vejvoda nemohl přenést přes srdce, když se svými svěřenci prohrál partii mariáše, nebo jak hráči Dukly dokázali s houslemi rozproudit atmosféru ve skomírajícím striptýzovém klubu.

Ve vzpomínkách na nejvýznamnější soupeře se Urban vedle Pelého s Eusébiem pozastavuje také u Angličana Duncana Edwardse, jednu z tragicky zesnulých legend Manchesteru United. I to dokazuje, že v tehdejší době patřil mezi nejlepší fotbalisty světa. Recenzi na jeho biografii si můžete přečíst zde.

Současnost pražské Dukly je sice pochmurná, ale pokud jí ještě nějací fanoušci zbyli, jejich srdce nad těmito stranami určitě zaplesá.

Fotbalové legendy

Autor: Ivo Urban

Počet stran: 128

Rok vydání: 2006

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]